7 grudnia 2016

York Teflon Gripper Hook


Kolejną z rzeczy na którą warto zwrócić uwagę podczas tworzenia zestawów końcowych jest haczyk. Jaki powinien być? Ostry - żeby wbić się w wargę ryby. Wytrzymały - żeby nie wyprostować się podczas holu mocnej zdobyczy. Dobrze skonstruowany - aby zacięcie nastąpiło prawidłowo. Jako przykład takiego haka przedstawiam produkt Yorka - Teflon Gripper Hook.


Ostrość - haki Yorka używałem przez ponad 6 miesięcy. Zaciąłem na nie kilka ładnych rybek. W okresie, gdy znajdowały się one obok mojej przynęty nie zaliczyłem pustego zacięcia. Oznacza to, że prawidłowo związany hak dobrze układa się w pyszczku ryby. Jeżeli łowimy z ciężarkiem umieszczonym na żyłce na stałe, ryba podczas brania zacina się sama, a przez to, że dane haki są niezwykle ostre wbija się głębiej w pyszczek ryby, uniemożliwiając jej "zgubienie" haczyka.


Wytrzymałość w naszych hakach jest kolejną z cech, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze tego typu akcesoriów. Dzięki Gripperom Yorka wyciągnąłem kilka karpi, które odjechały w grążele. Dość często łowię w tego typu miejscach. Ryby czują się tam niezwykle pewnie i chętnie pobierają pokarm w takiej okolicy. Jednak aby hol w takim miejscu zakończył się sukcesem musimy użyć mocnego sprzętu. Często jest to hol siłowy, więc również hak powinien być wytrzymały. W tym sezonie dzięki opisywanym produktom wyciągnąłem z grążeli oraz z powalonego do wody drzewa w sumie pięć karpi : 3,5 kg, dwie "piąteczki", 6 kg oraz 6,5 . Nie były to wielkie ryby, ale potrafiły wykorzystać bliskość zaczepów. W takich momentach najważniejsze jest to, aby nasza linka wytrzymała hol, a haki nie rozgięły się pod wpływem masy oraz siły ryby jak i wytrzymałości zaczepów.


Łuk kolankowy haczyka został zaokrąglony. Dzięki takiemu kształtowi opisywany produkt dobrze układa się w pyszczku ryby. Przy braniu grot odwraca się ku dolnej wardze karpia, opada na nią, a zacięcie pozostaje tylko formalnością.... Warty zauważenia jest fakt, iż używając Gripperów Yorka nie zaliczyłem zgubienia ryby podczas holu.
Szeroki łuk kolankowy sprawia, że dany model możemy użyć do różnych metod gruntowych. Duże oczko zapewnia nam łatwe wiązanie. Sam tworzę z tych haczyków klasyczne przypony, Combi Rigi oraz "sztywniaki". Bardzo dobrze pasują do każdego rodzaju przyponów, a co najważniejsze podczas ich używania, są skuteczne!Haki możemy kupić w rozmiarach 2 i 4, a pakowane są w poręcznych pudełeczkach po 10 sztuk.

Kamil Skwara

1 komentarz: