4 października 2020

Dalekie rzuty - Sakana Carperus Spod!

Wielu z nas na pewno potrzebuje, albo nawet już używa kija, który przeznaczony zostaje tylko i wyłącznie do podawania rybom pożywienia, sondowania terenu, czy nawet do oznaczania łowiska. Do tego celu potrzebujemy mocnej i pewnej wędki. Podczas mocnego zamachu ta musi odpowiednio pracować i "ładować" się mocą potrzebną do dalekiego wyrzutu. Wędka powinna więc być dla nas pewnością udanego i mocnego rzutu, musimy być co do niej przekonani i nie możemy bać się zastosować czasami wydałoby się nieprawdopodobnej siły zamachu.
 

Wędka Sakany, którą znajdziemy pod nazwą Carperus Spod przeznaczona jest do czynności wymienionych powyżej, tj. nęcenia ryb za pomocą rakiety zanętowej, sondowania dna echosondą montowaną do żyłki i wyrzucaną, czy do oznaczania miejsca w którym wędkujemy za pomocą markera. Potrzebujemy do tego celu na prawdę nocnego, sztywnego kija, a oznaczenie 5lbs sprawia, że krzywa ugięcia owego wędziska została wręcz dopasowana do tego typu czynności. Dodatkowo ciężar wyrzutu pozwala nam spokojnie zamachnąć się wędką, która ma pod szczytówka obciążenie o wadze 90-150 gram. Świadczy to jedynie tylko i wyłącznie o tym do czego to wędzisko jest zdolne.
 

Drugą z cech jaka charakteryzuje kije przeznaczone do dalekich rzutów jest ogromnej średnicy przelotka wiodącą. Jest to pierwszy pierścień prowadzący linkę patrząc o strony kołowrotka. W przypadku tego 
modelu wędki ma ona 50 mm średnicy. Taka wielkość sprzyja spokojnemu uwalnianiu się żyłki z kręciołka. Do tego przy ekspresowej jej ucieczce z kołowrotka (jak ma się to przy dalekich rzutach) opór jaki stawia żyłka jest niewielki (im większe przelotki tym opór mniejszy). Patrząc w stronę szczytówki zauważymy jeszcze 5 innych przelotek, które wielkościowo również nie należą do najmniejszych. Dodatkowo szczytowa przelotka została otoczona w tworzywie przypominającym gumę, co moimi zdaniem zapobiega niszczeniu się używanej przez nas żyłki, na którą to działa siła powstającą podczas wyrzutu.
 

Długości kija ma również decydujący wpływ na odległość rzutu jaki wykonujemy. Często bowiem zależy nam na tym, aby nasz marker wylądował daleko. Do tego potrzebujemy ciężkiego zestawu, odpowiedniej techniki rzutu, a także odpowiedniej długości kija. Wędka o długości 300 cm będzie zdecydowanie trudniej osiągnąć większą odległości niż kijem długości 390 cm. Ciężar wyrzucanej rzeczy zostaje przeniesiony na sztywny i mocny blank co w połączeniu z odpowiednią długością pozwala na osiągnięcie dobrych wyników jeśli chodzi o odległość. Duże obciążenie nie jest żadnym problemem dla wędki Sakany co sprawia że bez obaw możemy podczas rzutu wykonywać mocne zamachy.
 

Standardem większości obecnie produkowanych wędek jest też ergonomiczny uchwyt, który to pozwala na pewny chwyt wędki. Wykonany został z twardego tworzywa (jaki dokładnie materiał?), który to nie niszczy się tak szybko jak jego bracia, którzy wykonani zostali z miękkiego tworzywa.

Cechą istotną, która to pozwala nam wypocząć nad wodą, a nie trenować ręce jest ciężar samej wędki. Waży ona bowiem 490 gram, przez co możemy powiedzieć, że wypoczywamy nad wodą, a nie tracimy siły... Siły pozostawmy jednak na hol duuuuużyyyyychhhh ryb!
 

Sakana Carperus Spod jest wędką dwuskładową, a w transporcie zajmuje równe 200cm. Proponuję dodatkowo zakup odpowiedniej wielkości pokrowca, tak aby podczas transportu nie uszkodzić banku wędki, bo ten jest na prawdę bardzo delikatny.
 


Na koniec dodam, że kijem Carperus na prawdę fajnie rzuca się ciężkim ołowiem, czy jak jest to w moim przypadku echosondą. Podczas rzutu 110 gramowy ciężar nie stanowi dla niej problemu, a za to dodatkowo dodaje jej "mocy" potrzebnej aby nasz ciężarek powędrował na odpowiednią odległość. Kupiłem ją z myślą o zastosowaniu wyłącznie rzutowym i póki co jestem z niej zadowolony.
 
 
 
 
 
 
Kamil Skwara

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz